საბაზისო სასწავლო კურსების ოფისი კოორდინაციას უწევს საბაზისო ბიოსამედიცინო მეცნიერებების სწავლებას უნივერსიტეტში. ოფისი უზრუნველყოფს მიკრობიოლოგიის, ბიოქიმიის და ჰისტოლოგიის ლაბორატორიის გამართულ ფუნქციონირებას. ასევე, ანატომიის კაბინეტის მართვასა და მუდმივ განახლებას საჭირო ინვენტარით.
საბაზისო სასწავლო კურსების ოფისი ჩართულია ინტეგრირებული საბაზისო საგნების გამოცდების ორგანიზებასა და მენეჯმენტში, განიხილავს საგამოცდო მასალებს, ტესტებს და მჭიდრო კავშირშია სხვა ოფისებთან.
საბაზისო სასწავლო კურსების ოფისი მუდმივად ამონიტორინგებს საბაზისო ბიოსამედიცინო მეცნიერებების სწავლების ხარისხს.

The Office of Basic Educational Courses coordinates the study of basic biomedical sciences at the university. The office ensures the functioning of the microbiology, biochemistry, and histology laboratories. Additionally, it oversees the management of the anatomy lab and maintains necessary inventory for continuous updates.
The Office of Basic Educational Courses is involved in the organization and management of integrated basic science examinations. It oversees the preparation of examination materials, tests, and coordinates closely with other offices.
The Office of Basic Educational Courses continuously monitors the quality of basic biomedical sciences education.